Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 29 noiembrie, 2013

Participanții la Olimpiada din Soci 2014, în grija Bisericii Ortodoxe locale

Zilele trecute, șeful Departamentului pentru Relații Externe al Patriarhiei Moscovei, Mitropolitul Ilarion de Volokolamsk, a prezidat cea de-a doua reuniune a Grupului de lucru pentru organizarea de slujbe locale și grijă pastorală fata de credincioșii participanți la Jocurile Olimpice și Jocurile Paralimpice de la Soci, din 2014.

Printre membrii grupului, s-au numărat protopopul Vsevolod Chaplin, președinte al Departamentului Sinodal pentru Relația Bisericii cu Societatea, V. Legoïda, președintele Departamentului Sinodal pentru informații, alți reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Ruse și curatorii Consiliului Interreligios din Rusia.

Participanții au discutat despre publicarea de broșuri în limba rusă, engleză și franceză privind religiile lumii și Biserica Ortodoxă Rusă.

Problemele legate de accesul la slujbele locale, în plan informațional și tehnic, precum și organizarea de întâlniri cu participanții la Olimpiada.

www.lonews.ro