15:51, marți, 24 mai, 2016

Parohia „Sf. Mare Mucenic Dimitrie” din or. Vadul lui Vodă a organizat un concert duhovnicesc cu participarea elevilor

DSC_0905

Recent, în orașul Vadul lui Vodă, a avut loc un concert duhovnicesc cu participarea elevilor claselor I-IV-a de la școala primară nr. 19, din această localitate.

Evenimentul a fost organizat de parohia „Sf. Mare Mucenic Dimitrie”, cu stăruința părintelui-paroh Igor Mămăligă, în conlucrare cu directorul şcolii primare din oraşul Vadul lui Vodă, dna Natalia Cotoman.

În cadrul evenimentului festiv, copii au venit cu un recital de poezii, scenete și cântări duhovnicești, dedicate mamelor creștine.

A urmat o agapă creștinească, toți participanții având ocazia să guste din bucatele naționale pregătite cu multă măiestrie de gospodinele locului.

La final, părintele-paroh Igor Mămăligă a mulțumit pentru implicare, îndeosebi elevilor și profesorilor, pentru binevoința de a promova prin prestația lor valorile creștine și ale neamului.

Sursa: http://protopopiatchisinau.md/