Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:44, miercuri, 14 noiembrie, 2012

Părintele Victor Velciug, Protopop de Căușeni, a fost decorat de către ÎPS Mitropolit Vladimir

În dimineața zilei, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir l-a primit în audiență pe Prot. Mitr. Victor Velciug, Protopop de Căușeni, care a fost decorat cu Ordinul “Ștean cel Mare și Sfânt” gr. II, pentru munca deosebit de prodigioasă depusă în cadrul Protopopiatului pe care îl conduce, pentru grija ce o are față de sfintele lăcașe, precum și pentru poporul binecredincios din jurisdicția sa.

Dimpreună cu părintele Victor, de ordinul Ștean cel Mare și Sfânt” gr. II s-a învrednicit și domnul Mihail Iliev. șeful Şeful Inspectoratului Fiscal de Stat Căuşeni – un creștin exemplar, ctitor și binefăcător.

Vlădica Vladimir a mulțumit părintelui Protopop și domnului Iliev pentru eforturile depuse spre binele și mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova, în speranța că acestea fapte frumoase vor avea o continuitate îndelungată.