11:30, luni, 25 mai, 2015

Părintele Calistrat Chifan: Da’ stai mă tilicarule, cine eşti tu, care iei Biserica la băşcălie? Cunoaşte-ţi istoria, trezeşte-te!

Nu este niciun secret că anumiţi jurnalişti, reporteri, şi-au făcut un obicei de a ataca Biserica Ortodoxă Română, indiferent de ocazie.

Radu Banciu, Moise Guran sau Ramona Ursu sunt doar câteva nume care nu ratează nicio ocazie pentru a lovi în biserica majoritară din România. Moise Guran a devenit faimos după ce, într-o emisiune, a pus încă un zero la suma pe care ASUR o avansase ca fiind dată de stat, pentru salarizarea clericilor. Astfel, economistul Guran a scris pe ecran, 540 de milioane de euro, în loc de 54 cât avansase ASUR.
Preotul Calistrat Chifan, de la Mânăstirea Vlădiceni, Iaşi, le-a răspuns jurnaliştilor, într-un mod mai mult decât neobişnuit.

„Nu e admisibil ca o mână de mucoşi, de reporteri, să spună că poporul e prost şi pupă ciolane. Du-te şi învaţă ce înseamnă cultul moaştelor. Că s-ar putea să iei un brad în cap, ca mulţi alţii. Du-te şi învaţă ce înseamnă Sf. Liturghie şi apoi să faci băşcălie. Jigneşti întreaga umanitate română. Şi nu numai pe cei ce umblă şi stau pe-afară, ci pe toţi morţii din cimitire care şi-au dorit o cruce la cap şi preot care să-i împărtăşească.

Da’ stai mă tilicarule, cine eşti tu, care iei Biserica la băşcălie? Înseamnă că Ştefan cel Mare a fost un idiot, care a făcut 47 de locaşuri de cult, Brâncoveanu, un alt idiot. Trezeşte-te! Cunoaşte-ţi istoria şi strămoşii. În fiecare biserică sunt mii de pomelnice, pentru vii şi adormiţi, care trec pe sub puterea Sf. Liturghiei. Nu eşti tu, un pârlit, un mucos de reporter să arunci cu mizerie în Biserică”, a afirmat el.