17:47, luni, 11 noiembrie, 2013

Ostași pelerini la Sfânta Mănăstire Sireți

În dumuinica a 24-a după Cincizecime la Sfânta Mănăstire a Sf.M.Mc. Iacov Persul din loc. Sireți la Sf. Liturghie au participat 50 ostași ai taberei militare permanente nr. 142, ai batalionului Gărzii de Onoare însoțiți de prot. Militar Dorin Rusu. După Sf. Liturghie cu toții s-au închinat la Sfintele Moaște, au ascultat un cuvânt de folos din partea Pr. Stareț Arhim. Porfirie Dobre după care au fost invitați la o agapă oferită de obștea Sfintei Mănăstiri.

Biserica și Armata sunt cele mai vechi instituții ale poporului nostru fiind instituții simbol. Biserica apără integritatea spirituală și contribuie la promovarea continuității și unității neamului. Armata apără integritatea teritorială și valorile perene ale neamului.

La fel în rugăciunea ei Biserica se roagă zilnic pentru Armata Țării și dorește ca împreună să contribuie la păstrarea integrității și unității neamului.

Sursa: manastirea-sireti.md