Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:25, luni, 1 aprilie, 2013

Ortodoxie în Thailanda: preoții, obligați să învețe limba thailandeză

Arhimandritul Oleg Cerepanin, reprezentant al Bisericii Ortodoxe Ruse în Regatul Thailandei, a semnat o directiva prin care îndeamnă clerul și slujitorii tuturor parohiile ortodoxe din Thailanda să urmeze un curs oral și scris de limba tailandeză.
În plus, vor fi organizate conferinte introductive privind legislația, istoria și cultura, munca și imigrația din Thailanda, precum și prelegeri despre Budism, care este religia națională a regatului (aproximativ 85% din populație).
Decizia urmareste îmbunătățirea nivelului lucrarii misionare și pastorale și adaptarea la condițiile de viață locale.

www.lacasuriortodoxe.ro