Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:51, vineri, 26 octombrie, 2012

Ortodocşii la ONU

Ortodoxia este prezentă în întrunirile internaţionale ale ONU. Recent ONU a aprobat şi ratificat o rezoluţie în favoarea valorilor tradiţionale, deşi ţările occidentale s-au opus în bloc acestei iniţiative, printre care şi România.

Această rezoluţie a fost elaborată de Rusia în colaborare cu Patriarhia Ortodoxă a Moscovei.

Majoritatea ţărilor participante şi-au exprimat ataşamentul pentru valorile tradiţiei, ale religiei, ale familiei şi naţiunilor, care constituie valorile fundamentale ale umanităţii în întreaga ei istorie.

În 23 octombrie 2012, Mitropolitul Ilarion de Volokolamsk din partea Patriarhiei Rusiei a participat la reuniunea celui de-al treilea Comitet al ONU, care a avut loc la cartierul general al organizaţiei din New York.

Cel de-al 3-lea comitet ONU este specializat în chestiuni de drepturile omului şi în tematică socială. Reprezentanţii a mai mult de 100 de state de pe mapamond au participat la reuniune. Mitropolitul rus a prezentat o conferinţă intitulată „Rezistenţa la discriminarea creştinilor în lume ca şi contribuţie la conceperea drepturilor omului”.

Cu această ocazie, ierarhul rus s-a întâlnit cu Ban Ki-moon, Secretarul General al ONU.

www.doxologia.ro