Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:27, duminică, 4 noiembrie, 2012

Ortodocşii americani ajută pe sinistraţi

La cererea Organizaţiei Voluntarilor Activi în Dezastru (VOAD) Organizaţia Carităţii Creştin-Ortodoxe Internaţionale (IOCC) a trimis membri ai săi pentru a ajuta pe sinistraţii Uraganului Sandy.

Există încă milioane de case fără electricitate iar nevoia de benzină este uriaşă, în aceste zile. Familiile a jumătate de milion de oameni evacuaţi se întorc la casele lor, însă stricăciunile sunt imense.

Toate diocezele Bisericii Ortodoxe a Americii (OCA) au organizat colecte extinse pentru ajutorarea celor mai grav loviţi de dezastru. Deja, ortodocşii amricani au trimis transporturi de alimente în statul New Jersey.

www.doxologia.ro