7:33, joi, 14 iunie, 2012

O nouă promoţie a cursurilor gratuite de studiere a limbii engleze în cadrul ASCO

De nouă ani în cadrul Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi se organizează cursuri gratuite de studiere a limbilor moderne. În acest an de studii (01.11.2011-05.06.2012) au fost selectaţi 20 de studenţi şi câţiva maturi dornici de a însuşi limba engleză. Astfel, un grup de învăţăcei a trecut nivelul beginner level A1, iar 6 tineri nivelul elementary – A1/A2.

După susţinerea examenelor a avut loc ceremonia de înmânare a certificatelor. După slujba Acatistului Sf. Duh de la Biserica USM, s-a săvârşit un Te Deum de mulţumire, după care fiecare absolvent a primit certificatul corespunzător.

Domnişoara Lidia Guţu, cea care a avut dragostea şi deschiderea de a preda gratuit în cadrul acestor cursuri, a apreciat efortul depus de către învăţăceii acestor grupe, menţionând importanţa cunoaşterii limbii engleze în contextul comunicării contemporane. În acelaşi timp, Prot. Octavian Moşin, preşedinte ASCO, a mulţumit L. Guţu pentru seriozitate şi pentru acest act de voluntariat, menţionând că Biserica este gata să ajute oamenii nu doar duhovniceşte, dar şi să dezvolte tinerei generaţii aptitudini care i-ar ajuta să se manifeste în viaţă.

În acest sens, din toamnă se va reveni la cursurile de l. engleză, iar pentru 10 studente se va organiza cursul gratuit “Bazele Croitoriei”.