Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:29, luni, 11 martie, 2013

O noua catedrală ortodoxă în Estonia – Narva

Ceremonia de punere a pietrei de temelie a unui catedrale ortodoxe și procesiunea religioasă legată de acest eveniment au avut loc în această duminică în orașul estonian Narva. Se preconizează că ridicarea zidurilor construcţiei și a cupolelor va fi încheiată undeva în luna septembrie 2013, după cum a raportat radioul Vocea Rusiei. Conform estimărilor preliminare, construcţia catedralei va costa mai mult de 1 milion de euro. Există 32 de parohii ale Bisericii Ortodoxe Ruse în Estonia, cu un număr total de enoriaşi de aproximativ 200.000.

www.lacasuriortodoxe.ro