Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:24, luni, 19 noiembrie, 2012

O nouă biserică ortodoxă la Kosice

Duminică, 11 noiembrie, de ziua Sfântului Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei, ale căror moaşte sfinte se află la Catedrala romano-catolică din Bratislava, ortodocşii din Kosice au primit o bucurie fără seamăn.

Este vorba despre sfinţirea unei noi biserici cu hramul Sfântului Ioan cel Milostiv, în oraşul Kosice din Slovacia orientală. Sfinţirea a fost săvârşită de Mitropolitul George de Kosice în prezenţa a peste 600 de credincioşi.

Parohia din Kosice, care este cea mai mare comunitate ortodoxă din Sovacia a trăit fără biserică timp de 22 de ani. În 1990, după o decizie guvernamentală, ortodocşii (1% din populaţia slovacă adică 50 000 de oameni) au fost constrânşi să dea toate bisericile uniaţilor (4% din populaţie, adică 220 000 de oameni), până atunci folosite în comun.

Din 1990, ortodocşii, în ciuda sărăciei extreme din Slovacia orientală, au construit 130 de biserici. La Kosice construcţia a durat 6 ani, însă parohia a suferit opoziţia autorităţilor şi interdicţia construcţiei. În toată această perioadă, Liturghiile ortodoxe au fost săvârşite într-un beci închiriat de la municipalitate.

www.doxologia.ro