10:22, luni, 12 noiembrie, 2012

O nouă biserică ortodoxă în Londra

În cartierul Harrow s-a deschis la începutul lunii în curs o nouă Biserică ortodoxă. Este vorba despre Biserica Sfântul Pantelimon şi Sfânta Parascheva, care se află pe Kenton Road şi este prima Biserică Ortodoxă construită în Londra după 134 de ani.

Biserica a fost sfinţită de către Arhiepiscopul Gregorios de Tiatira, care păstoreşte creştinii ortodocşi greci din Marea Britanie.

La sfinţirea Bisericii au participat câteva sute de credincioşi ortodocşi londonezi, dar şi oficialităţi şi membri ai Parlamentului britanic. Bob Blackman Membru al Parlamentului a spus despre acest eveniment: „A fost o onoare pentru mine să fiu invitat la această ocazie istorică. Sunt încântat că o clădire de asemenea importanţă şi cu o mare semnificaţie este găzduită de Harrow”.

www.doxologia.ro