Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 21 decembrie, 2012

O nouă biserică ortodoxă în Istanbul

Consiliul Municipal din Istanbul a acordat permisul de contrucţie a unei noi biserici ortodoxe în Constantinopol. Este vorba despre un locaş de cult în cartierul Yeşilköy.

Această decizie este considerată istorică, mai ales că autorităţile turce au blocat toate iniţiativele ortodocşilor de a-şi repara bisericile sau de a construi altele noi. Acum decizia guvernanţilor turci a adus o rază de speranţă în ceea ce priveşte respectarea libertăţii religioase în Turcia.

Este de fapt prima oară de la fondarea Republicii Turce când se construieşte în această ţară o nouă Biserică. Această biserică va aparţine comunităţii ortodoxe arabe, care a cerut în repetate rânduri propriul său loc de rugăciune.

www.doxologia.ro