Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:43, miercuri, 14 mai, 2014

O lumânare aprinsă și o rugăciune pentru cei decedați de HIV/SIDA

În legătură cu Ziua Internațională de Comemorare a Persoanelor decedate de HIV/SIDA, care va fi consemnată la 18 mai a.c. și la inițiativa Ligii persoanelor care trăiesc cu HIV din Republica Moldova, Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove, îndeamnă ca în această zi în sfintele lăcașe din cuprinsul BOM să fie înălțate rugăciuni pentru dreptmăritorii creștini decedați din cauza acestei maladii. Totodată, preoții parohi sunt îndemnați să acorde permanent sprijinul duhovnicesc necesar celor care suferă de HIV/SIDA și să se implice activ în prevenirea răspândirii acestui grav flagel social.