3:25, luni, 1 octombrie, 2012

O copie a icoanei Maicii Domnului ”Odighitria Baytalskaya” la biserica USM

În perioada de 1-7 octombrie, cu prilejul aniversării Zilei Universității de Stat din Moldova, la biserica ”Întâmpinarea Domnului” (str. M. Kogălniceanu, 67, în curtea USM) este expusă spre închinarea studenților și a credincioșilor dreptmăritori copia icoanei Maicii Domnului făcătoare de minuni “ODIGHITRIA BAYTALSKAYA”, adusă din Ucraina, regiunea Odesa.

Mai bine de un an această sfințenie a fost purtată prin mai multe localități ale republicii, ajungând și în campusul universitar.

Nădăjduim că prin această sfințenie vom primi o nouă binecuvântare cerească pentru bunăstarea Universității noastre.

Dornicii de a se închina chipului Maicii Domnului sunt așteptați zilnic între orele 8.00-17.00. Miercuri seara, 3 octombrie, ora 18.00, un sobor de preoți va citi Acatistul Maicii Domnului, iar sâmbătă și duminică dimineața (6 și 7 octombrie) va fi oficiată Sfânta Liturghie.

Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi!

Sursa: www.tineretulortodox.md