Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:12, luni, 18 iunie, 2012

O clădire şi un cimitir au fost restituite comunităţii bulgare din Constantinopol

Clădirea situată în faţa „Bisericii de Fier” construită în cinstea Sfântului Ştefan, şi cimitirul sunt situate în cartierele prestigioase Şişli şi Beşiktaş din Constantinopol. Ele au aparţinut comunităţii ortodoxe bulgare de multe secole.

La sfârşitul secolului al XIX-lea şi începutul secolului al XX-lea ele au fost proprietate a exarhatului bulgar la Istanbul. „Proprietăţile Exarhatului bulgar la Istanbul nu sunt doar bunuri materiale. Ele sunt parte a istoriei contemporane a poporului nostru şi constituie o mărturie a eforturilor noastre pentru a obţine libertatea religioasă şi politică” a declarat Ministrul Afacerilor Externe a Bulgariei, Nicolas Mladenov, care a salutat decizia guvernului turc.

Ministrul a promis să decoreze persoanele care au participat activ la aceste negocieri care s-au concretizat prin restituirea bunurilor eclesiastice ale comunităţii bulgare.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com