Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

duminică, 23 septembrie, 2012

O biserică ortodoxă bulgară în Moscova

La cererea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare, va fi construită o biserică în cadrul „Programului 200” – care vizează construcţia a 200 de biserici în Moscova. Această biserică va sluji bulgarilor care locuiesc în capitala rusă.

Biserica va fi dedicată Sfântului Ciprian, Mitropolit de Kiev şi de întreaga Rusie (+1406). Aşa cum a menţionat Arhimandritul Teoctist Dimitrov, reprezentant al Patriarhiei Bulgariei pe lângă Patriarhul Rusiei, această dedicaţie nu este la întâmplare.

Sfântul Mitropolit Ciprian de Kiev a fost de origine bulgară, contemporan cu Sfântul Serghie de Radonej, a Sfântului Alexie al Moscovei, a Sfântului Prinţ Dimitrie de Don. El şi-a consacrat toată viaţa unităţii eclesiale a pământurilor ruse.

Locul unde se va construe biserica este aproape de Centrul Industriei Bulgare, acolo unde mulţi bulgari lucrează în Moscova.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati
www.pravoslavie.ru