Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:58, luni, 25 iunie, 2012

O Biserică dărâmată de Napoleon va fi reconstruită la Moscova

La cererea Primarului Moscovei, Serghei Sobianin, un grup de lucru a fost constituit pentru reconstruirea Bisericii Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul, care a fost situată în incinta Mănăstirii Novodevitchi.

Biserica, de o frumuseţe aparte, a fost distrusă prin ordinul lui Napoleon, de către soldaţii francezi în retragerea lor ruşinoasă din Moscova din 1812. După ce s-au făcut cercetări arheologice în zonă, Biserica va fi ridicată în zona turnului de sud-est, acolo unde a existat odinioară.

Punerea primei pietre a Bisericii va avea loc la începutul lui septembrie 2012, cu ocazia a 200 de ani dela Victoria Rusieiasupra Franţei lui Napoleon. Lucrările vor dura până în 2014-2015.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com