12:02, joi, 15 noiembrie, 2012

Numărul ortodocşilor din Austria creşte surprinzător

În ultimele decenii, numărul ortodocşilor din Austria a crescut într-un mod surprinzător, informează Agenţia de ştiri Lăcaşuri Ortodoxe.

Ortodocşii repezintă, în prezent, al doilea grup religios, ca mărime, din Austria.

Conform diferitelor estimări, numărul ortodocşilor s-ar situa undeva între 400.000 și 500.000. Rezultatul este uimitor, întrucat în anul 2001 recensământul naţional demonstra existenţa a doar 180.000 de ortodocşi.

Subiectul prezenţei ortodocşilor în spaţiul austriac a fost dezbătut şi în cadrul recentei reuniuni a Adunării Episcopilor Ortodocși Canonici din Austria, care s-a întrunit la Viena, mai informează Agenţia de ştiri Lăcaşuri Ortodoxe.

Participanții la reuniune au remarcat, de asemenea, faptul că Biserica Ortodoxă este prezentă pe teritoriul actual al Austriei, de trei secole.

www.stiri.lacasuriortodoxe.ro