Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 25 februarie, 2013

Noul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Bulgare

Mitropolitul Neofit a fost ales de către Sfântul Sinod, noul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Bulgare, a anunțat astăzi Mitropolitul de Sofia și Patriarh interimar, Kiril, lucru ce a fost semnalat și într-un mod solemn prin tragerea clopotelor din centrul orașului Sofia.

Mitropolitul Neofit a fost ales de către Sfântul Sinod, noul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Bulgare, a anunțat astăzi Mitropolitul de Sofia și Patriarh interimar, Kiril, lucru ce a fost semnalat și într-un mod solemn prin tragerea clopotelor din centrul orașului Sofia.

Neofit a adunat 90 de voturi într-un al doilea tur de scrutin în fața lui Gavrail care adunase doar 40.

Neofit s-a născut pe 15 octombrie 1945 în Sofia. A absolvit Academia Teologică din Sofia și a făcut cursurile superioare în Moscova. Neofit este fost profesor, Director al Academiei Teologice, prim decan al Facultății de Teologie din cadrul Universității din Sofia și a fost prim secretar al Sfântului Sinod.

Este știut și faptul ca a fost un apropiat al Patriarhului Maxim, care a păstorit Biserica din 1971 și care a murit pe 6 noiembrie 2012 la vârsta de 98 de ani.

Tot astăzi a fost săvârșită și ceremonia solemnă de întronizare a noului Patriarh.

www.doxologia.ro