Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 7 februarie, 2013

Noua comunitate ortodoxă în Andorra

În data de 27  ianuarie 2013,  credincioşii ortodocşi ruşi din Principatul Andorra s-au bucurat de săvârşirea primei lor Sfinte Liturghii. Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată de Staretul Serafim Pavlov din Biserica Buna Vestire din Barcelona.  Slujba a avut loc într-o biserică catolică, închinată Sfintei Iulia de Loria. Următoarea Sfânta Liturghie, conform informaţiilor primite din partea Bisericii Buna Vestire din Barcelona, va avea loc, în comunitatea nou formată, pe data de 24 februarie 2013. Este de remarcat faptul că inițiativa slujbelor bisericești ortodoxe în Principat aparţine Arhiepiscopului Joan Enric, co-print de Andorra, la propunerea episcopului Nestor de Korsun. Principatul Andorrei, denumit și Principatul Văilor Andorrei, este o țară fără ieșire la mare, aflată în sud-vestul Europei, în estul Pirineilor, la frontiera dintre Spania și Franța. Este a șasea cea mai mică țară din Europa, cu o suprafață de doar 468 km² și o populație estimată la 84.082 de locuitori în anul 2009.

www.lacasuriortodoxe.ro