Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:19, miercuri, 14 mai, 2014

Nota informativă a Inspectoratului de Poliție Ialoveni cu privire la la furturile din lăcaşele de cult din teritoriu r. Ialoveni

Notă informativă 

Prin prezenta, aduc la cunoştinţa Dumneavoastră informaţia cu privire la furturile din lăcaşele de cult din teritoriu r. Ialoveni după cum urmează:

– În noaptea de 17.06.2013 spre 18.06.2013 persoane necunoscute, prin deteriorarea unui geam, au pătruns în biserica ”Sf. Martiri Brâncoveni”, amplasată or. Ialoveni parcul „Sfatul Ţării” , de unde tainic, din cutia cu jertfă, au sustras bani în numerar precum şi 5 litri de vin, suma pagubei fiind 835 lei. Biserica nu era conectată la sistem de pază centralizată. Pe cazul dat de IP Ialoveni a fost intentată cauza penală nr. 2013440469 în baza art. 186 alin 2 CP RM.

– În noaptea de 09.05.2014 spre 10.05.2014 persoane necunoscute, prin deteriorarea lacătului de la intrare, au pătruns în biserica ”Sf. Nicolae”, din localitatea Puhoi, de unde tainic, prin deteriorarea uşii de la safeu, au sustras bani în numerar în sumă de 5932 lei. Biserica nu era conectată la sistem de pază centralizată. Pe cazul dat de IP Ialoveni a fost intentată cauza penală nr. 2014440299 în baza art. 186 alin 2 CP RM.

– În noaptea de 11.05.2014 spre 12.05.2014 persoane necunoscute, prin deteriorarea lacătului de la intrare au pătruns în biserica ”Arhanghelul Mihail”, din localitatea Ruseştii-Noi, de unde tainic, prin deteriorarea uşii de la un dulap, au sustras bani în numerar, în sumă de 1000 lei. Totodată pe timpul nopţii în localitatea nominalizată a fost deconectată lumina, biserica era conectată la sistem de pază, care a fost distrus de către infractor. Pe cazul dat de IP Ialoveni a fost intentată cauza penală nr. 2014440310 în baza art. 186 alin 2 CP RM.

La data de 12.05.2014 prin informaţie operativă a fost identificat infractorul bănuit în săvîrşirea infracţiunii de furt din localitatea Puhoi, care s-a dovedit a fi Boţ Serghei Nicolai a.n. 02.05.1977, originar or. Chişinău la moment fără loc permanent de trai, cu antecedente penale. În urma măsurilor întreprinse la data de 13.05.2014 persoana bănuită a fost reţinută. Totodată la data de 13.05.2014 în urma audierii bănuitului, ultimul a recunoscut săvîrşirea infracţiunii de furt din bisericile din or. Ialoveni, localitatea Puhoi şi localitatea Ruseştii-Noi.

La data de 13.05.2014 cu bănuitul a fost efectuată reconstituirea la faţa locului unde a declarat că înainte de furtul din localitatea Puhoi, a examinat biserica după care la lăsarea întunericului a deteriorat un geam de la o încăpere auxiliară unde a găsit un topor şi o rangă metalică cu care ulterior a deteriorat lacătul de la intrare cu ajutorul toporului, iar uşa de la safeu cu o ranga metalică.

În localitatea Ruseştii-Noi a deteriorat un geam de la o încăpere auxiliară, unde a depistat o rangă metalică cu care ulterior a deteriorat lacătul de la intrare.

În or. Ialoveni a deteriorat un geam termopan prin care a pătruns în incinta bisericii.

În toate cazurile Boţ S. N. folosea mănuşi de lucru pentru a-şi ascunde urmele papilare, totodată se descălţa în faţa uşii pentru a nu lăsa urme la locul săvîrşirii infracţiunii.

La momentul reţinerii de la bănuit au fost ridicate mănuşi de lucru precum şi o legătură cu chei, cu care bănuitul a declarat că încerca să descuie lacătele de la biserici.

La moment se întreprind măsuri îndreptate la acumularea probelor pe cazurile menţionate, precum şi documentarea implicării persoanei date în alte furturi din lăcaşele de cult comise pe teritoriul republicii.

 

Şeful IP Ialoveni
colonel de poliţie,  
Ion BILIBOV