Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

20:59, marți, 2 iunie, 2015

Noi sfinți în calendarul Bisericii Ortodoxe Sârbe

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Sârbe a decis, în aceste zile, includerea în calendarul propriu ortodox a sfinților mucenici din Prebilovci.

Aceștia vor fi sărbatoriți în ziua de 24 iulie – după calendarul vechi (6 august, dupa cel nou), fiind vorba despre sârbii martirizați de ustași în satul Prebilovci, în ziua de 6 august 1941.

De asemenea, calendarul ortodox va fi îmbogățit cu numele următorilor sfinți canonizați:

– Sfântul Mardarie (Uskokovic), Episcop de America și Canada (+ 1935) – urmând să fie celebrat pe 29 noiembrie, conform calendarului vechi (12 decembrie, după calendarul nou);- Sfântul Sebastian din Jackson (misionar în Statele Unite, + 1940) – urmând să fie sărbătorit pe 17 noiembrie, conform calendarului vechi, adică 30 noiembrie după cel nou.

Sfântul Sinod a mai decis, totodată, celebrarea, anul viitor – la nivelul întregii Biserici Ortodoxe Sârbe, nu numai la nivel local sau regional – a mileniului scurs de la martiriul Sfântului Ioan Vladimir (1016), mare domnitor sârb.