Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

NECTARIE (Grigoriev)

NECTARIE (Grigoriev)

Rangul:Mitropolit
Locul naşterii:s. Holohov, eparhia Kazani
Data naşterii:26 mai 1902
Data decesului:09 martie 1969
Apartenenţa:Biserica Rusă Ortodoxă
Studii:Şcoala Teologică superioară

Biografie:

Nectarii (Grigoriev Nicolai Constantinovici) născut la 26 mai 1902 în localitatea Holohov, eparhia Kazani. Absolveşte  gimnaziul din Kazani.

În 1923 absolvește două cursuri a facultăţii istorico filologice a universităţii din Kazani şi Şcoala Teologică superioară.

4/17 octombrie 1923 se călugăreşte, 8/21 octombrie – hirotonit diacon.

La 24 februarie st./vechi. 1924 – hirotonit ieromonah.

Din februarie 1929 – paroh al bisericii Kazan-Vvedensky din Moscova.

Din martie 1934 – paroh al catedralei Adormirea Maicii Domnului, or. Cashira, regiunea Moscova.

Din mai 1936 – preot al bisericii Rizopolozhensk, or. Moscova.

Din 1 iulie 1937 paroh al aceleiaşi biserici.

Din 30 mai 1941 – ajutor al vicarului din Lavra Poceaev.

Din 1942 face serviciu în or. Braghin (Belarus).

Din 4 iulie 1942 – parohul bisericii mănăstirii de călugăriţe Vedensc, or. Kiev.

La 29 iunie 1947 hirotonit episcop de Petrozavodsk şi Oloneţk.

La 3 iunie 1948 – episcop de Tiraspol şi temporar administrator al eparhiei Chişinăului.

Din 7 iunie 1949 – episcop de Chişinău şi Moldova.

La 25 februarie 1956 primeşte rang de arhiepiscop.

La 21 februarie 1958 i se acordă dreptul de a purta cruce pe potcap.

La 3 august 1963 primeşte rang de mitropolit.

Se stinge din viaţă la 9 martie 1969, la Moscova. Înmormântat la cimitirul Kalitnikovsk, or. Moscova.

* * *