11:33, joi, 7 iulie, 2016

Naşterea Cinstitului Slăvitului Prooroc Înaintemergătorului şi Botezătorului Ioan

_MG_8115

Astăzi, când Biserica Ortodoxă sărbătorește Naşterea Cinstitului Slăvitului Prooroc Înaintemergătorul şi Botezătorul Ioan, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău. Alături de Înaltpreasfinția  Sa s-a rugat PS Ioan, Episcp de Soroca, Vicar mitropolitan, dimpreună cu slujitorii Catedralei și numeroși creștini veniți din toate coluțurile Capitalei.

Ioan Botezătorul, fiul Elisabetei și al preotului Zaharia este numit și „Înaintemergătorul”, pentru că a vestit venirea Mântuitorului Iisus Hristos. Zaharia era preot al Legii Vechi, din neamul lui Abia, iar soția lui era din neamul lui Aaron, rudă cu Sfinții Părinți Ioachim și Ana.

Sfântul Ioan Botezătorul este ultimul prooroc al Vechiului Testament și, totodată, cel care face legătura cu Noul Testament. Și-a început activitatea misionară în anul 26 d. Hr., primul an al guvernării lui Pilat din Pont. Sfântul Ioan propovăduia Împărăția Cerurilor și săvârșea „botezul pocăinței” celor ce veneau la el și își mărturiseau păcatele.

Biserica a închinat Sfântului Ioan Botezătorul șase sărbători: zămislirea – 23 septembrie/6 octombrie; nașterea – 24 iunie/7 iulie; soborul – 7/21 ianuarie; tăierea capului – 29 august/11 septembrie; prima și a doua aflare a capului – 24 februarie/8 martie; a treia aflare a capului – 25 mai/7 iunie.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media