Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 18 iunie, 2012

Musulmanii cer basilica Sfânta Sofia din Istanbul

La Istanbul, din nou mii de musulmani au cerut transformarea basilicii Sfânta Sofia în moschee

Vineri 25 mai, mii de musulmani s-au strâns pentru rugăciune în faţa Basilicii Sfânta Sophia din Istanbul, pentru a cere ca ea să redevină o moschee islamică.

Catedrala a fost construită în secolul al VI-lea de către Împăratul Iustinian cel Mare şi a fost aproape 1000 de ani Catedrala Patriarhiei de Constantinopol, fiind monumentul reprezentativ şi central al ortodoxiei universale. Basilica a fost transformată în moschee în secolul al XV-lea de către Mahomend al II-lea şi apoi în muzeu în 1934.

Recent, o mişcare internaţională s-a format pentru a cere guvernului turc ca această catedrală să fie restituită cultului ortodox. În acelaşi timp, musulmanii cer transformarea ei în moschee. Turcia a transformat în moschee o Basilică numită Sfânta Sophia din Niceea, o copie a basilicii Sfânta Sophia din Constantinopol. Presiunile tot mai mari ale mediilor islamiste în viaţa politică a Turciei pot pune probleme minorităţii creştin-ortodoxe şi aşa împuţinate din această ţară.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com