10:29, marți, 6 octombrie, 2015

Monumentul REUNIFICAREA, dezvelit în Mănăstirea din Kursk

Un monument intitulat „Reunificarea”, dedicat restabilirii unității în cadrul Bisericii locale Ortodoxe Ruse, a fost dezvelit pe 30 septembrie 2015, la Mănăstirea Kursk, în Rusia.

Sculptura din bronz îi reprezintă pe Patriarhul Alexei al II-lea al Moscovei și al Întregii Rusii și pe Mitropolitul Lavrentie, care au semnat actul canonic între Biserica Ortodoxă Rusă și Biserica Ortodoxă Rusă din afara Rusiei, depăşind astfel divizarea cauzată de Revoluție și de Războiul Civil din Rusia.

Patriarhul Alexei și Mitropolitul sunt descrişi purtând Icoana Maicii Domnului din Kursk „A Semnului”, care a devenit icoana principală sfânta a diasporei ruseşti.

Dezvelirea monumentului a fost programată să coincidă cu vizita icoanei în regiunea Kursk. A devenit o tradiție, din 2009, ca Icoana din Kursk să fie adusă spre venerare, între credincioșii din Kursk, unde a fost descoperită pentru prima dată în urmă cu 720 de ani.

La ceremonia de dezvelire, au participat: IPS Mitropolit Gherman de Kursk și Rylsk şi PS Episcop Nicolae de Manhattan.

Sculptorul Andrei Klykov și arhitectul Anatoly Kuznetsov au conceput și creat monumentul.