Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 24 octombrie, 2012

Moaştele Sfântului Maxim Mărturisitorul la Belgrad

Cu binecuvântarea şi în numele Preafericitului Irineu, Patriarhul Serbiei, Preasfinţitul Atanasie, Episcop de Hvostan, a celebrat Dumnezeiasca Liturghie duminică 21 octombrie la Catedrala Sfântul Sava din Belgrad, asistat de ieromonahii Mănăstirii Sfântul Pavel din Sfântul Munte Athos.

Aceştia au adus la Belgrad sfintele moaşte ale Sfântului Cuvios Maxim Mărturisitorul, mare teolog al Sfintei Treimi şi mărturistor al adevărului ortodoxiei universale.

Mii de oameni au întâmpinat cu bucurie sfintele moaşte ale celui care a elaborat cea mai complexă sinteză teologică ortodoxă şi a fundamentat dogmatic teologia cosmologică şi ascetică a epocii patristice.

www.doxologia.ro