Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:42, marți, 19 iunie, 2012

Moaştele Sfântului Lazăr dăruite de Cipru Rusiei

O delegaţie a Bisericii Ortodoxe Ruse conduse de Patriarhul Moscovei a adus în Rusia o parte din sfintele moaşte ale Sfântului Lazăr, cel a patra zi înviat de Mântuitorul, primite în dar din partea Bisericii Ciprului.

Moaştele au ajuns pe Aeroportul Vnukovo-3 din Moscova în ziua de 11 iunie. Ele au fost dusela Mănăstirea moscovită Zachatyesky, unde mii de oameni au aşteptat să se închine la sfintele moaşte ale celui care a înviat la porunca Mântuitorului Hristos.

Sfintele moaşte au fost aduse dela Biserica„Sfântul Lazăr” din Larnaca, Cipru, construită în secolul al 9-lea, pe mormântul sfântului care a fost uns de către Sfinţii Apostoli Pavel şi Barnaba episcop de Kitium (fostul nume al cetăţii Larnaca). Mormântul său a fost descoperit în890 A.D.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.interfax-religion.com