Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:50, vineri, 17 august, 2012

Mitropolitul Vladimir decorat de Asociaţia Veteranilor Războaielor şi Conflictelor Armate Locale din Republica Moldova

În dimineaţa zilei, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit vizita domnului Anatolii Şefer, secretar al Asociaţia Veteranilor Războaielor şi Conflictelor Armate Locale din Republica Moldova, domnul Victor Furtună, preşedinte al Asociaţiei pentru respectarea şi Apărarea Drepturilor Veteranilor de Războaie, domnul Vasile Leaş, coordonator al AVRCAL, domnii căpitani Ion Miron şi Veaceslav Lupu, care l-au felicitat pe Ierarh cu ocazia zilei de naştere, decorându-l cu Ordinul “Slava Veteranilor”, manifestându-şi astfel recunoştinţa pentru atenţia şi grija permanentă, morală şi spirituală a Înalt Prea Sfinţiei Sale faţă de veteranii care s-au jertfit pentru ţară.

Primind felicitările oaspeţilor, Vlădica Vladimir le-a mulţumit pentru înalta distincţie şi cinste acordată, dar mai ales pentru toate cele câte au făcut şi continuă să facă pentru ţară prin atitudinea lor civică deosebită. În context, Mitropolitul şi-a exprimat speranţa că şi în continuare va exista aceiaşi relaţie cordială de colaborare între Biserică şi veterani.