18:48, sâmbătă, 27 august, 2016

Mitropolitul Vladimir a participat la festivităţile dedicate celebrării celor 25 de ani de la proclamarea Independenţei Republicii Moldova

_mg_7726_gov_web_1600_0
În ziua aniversării a 25 de ani de la proclamarea Independenţei Republicii Moldova, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir, alături de conducerea de vârf a ţării şi reprezentanţii corpurilor diplomatice acreditate în ţara noastră, a depus flori la la monumentul „Maica Îndurerată” şi la monumentul domnitorului „Ştefan cel Mare şi Sfânt” din Chișinău – loc de o deosebită importanţă spirituală, istorică şi culturală pentru poporul nostru.

Cu prilejul Zilei Independenţei, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a adresat un mesaj de felicitare tuturor cetățenilor Republicii Moldova, în care a menționat următoarele:

„Bunul Dumnezeu ne-a învrednicit să ajungem cu bine la cea de a douăzeci și cincea aniversare din ziua proclamării Independenței țării noastre și începutul afirmării ca stat independent pe arena mondială.

În acest sfert de veac am avut parte de multe transformări și încercări, însă de fiecare dată am trecut cu bine prin toate, datorită muncii frățești și perseverenței.

Făurind viitorul prosper pentru noi și urmașii noștri, trebuie să avem permanent în suflet și în gând dragostea pentru Hristos și convingerea fermă, izvorâtă din credință curată, că numai mergând pe calea Adevărului vom izbândi biruind toate greutățile, oricât de mari nu ar părea ele acum.

La ceas aniversar, reafirmăm cu hotărâre faptul că Biserica Ortodoxă din Moldova va sta de strajă și în continuare cu dedicație și hotărâre pentru apărarea și promovarea valorilor multiseculare ale poporului Republicii Moldova, precum și pentru educația unei tinere generații ghidate de idealurile Dreptei Credințe și dragostea de neam.”

Programul oficial s-a desfăşurat în Piaţa Marii Adunări Naţionale, în prezenţa conducerii Republicii Moldova, reprezentanţilor instituţiilor statului, ai corpului diplomatic şi ai oaspeţilor de peste hotarele ţării. Ceremonia de inaugurare a Zilei Independenţei Republicii Moldova a fost urmată de parada militară, şi de mai multe manifestaţii cultural-artistice.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media