Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

22:38, joi, 12 iulie, 2012

Mitropolitul Vladimir a obţinut un compromis pentru protestatarii din preajma Parlamentului

Având în vedere situaţia creată în jurul noilor implementări cu privire la evidenţa electronică a populaţiei şi refuzul categoric al unui semnificant număr de creştini de a primi noile coduri personale, Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir a avut în seara zilei de ieri, 11 iulie 2012, o întrevedere cu speakerul Parlamentului, domnul Marian Lupu, în cadrul căreia i-a prezentat oficialului doleanţele concrete ale grupului de protestatari, solicitând elucidarea unei soluţii pentru ca şi aceste persoane să se poată bucura de toate drepturile cetăţeneşti, fără a fi impuşi să accepte anumite standarde şi proceduri care contravin voinţei şi convingerilor lor.

În urma unei analize minuţioase a situaţiei şi a dialogului constructiv cu domnul Marian Lupu, Întâistătătorul a reuşit să obţină un compromis prin revizuirea Legii cu privire la buletinele de identitate de tip nou, astfel încât solicitanţii nu vor mai fi obligaţi să figureze în registrul electronic al populaţiei.

Această veste a fost primită cu deosebită bucurie de credincioşii care de mai bine de 17 zile protestează în faţa Palatului Republicii, iar astăzi a fost săvârşit un Te-Deum de mulţumire oficiat de către ÎPS Mitropolit Vladimir, PS Marchel de Bălţi şi Făleşti şi un numeros sobor preoţesc, la care au participat mai multe zeci de credincioşi.

După serviciul divin, Mitropolitul Vladimir a menţionat că fiecare credincios are dreptul să-şi apere drepturile cetăţeneşti, având însă mai înainte de toate datoria de a-şi conduce viaţa după legile Dumnezeieşti. În context, Înalt Prea Sfinţia Sa a mai menţionat că toate izbânzile cele drepte şi trebuincioase pot fi obţinute numai prin unire şi solidaritate, motiv pentru care, a îndemnat pe toţi cei prezenţi să se unească în numele credinţei şi a bunei înţelegeri între fraţi.

Reamintim că un numeros grup de credincioşi ai Bisericii Ortodoxe din Moldova a protestat mai mult de două săptămâni în faţa Palatului Republicii, actualul sediu al Parlamentului RM, după ce în legislativ au început discuţiile referitoare la legea conform căreia fiecărui cetăţean îi va fi atribuit obligatoriu un cod numeric personal, pentru evidenţa electronică a populaţiei.