11:39, miercuri, 2 octombrie, 2013

Mitropolitul ortodox și Mitropolitul iacobit, răpiţi în Siria, sunt în viaţă

Autoritățile turce au relatat că Mitropolitul Paul-Boulos Yazigi de Aleppo şi Mitropolitul sirian iacobit de Alep, Gregorios Yohanna Ibrahim sunt în viaţă. Media Portalul Al-Monitor a fost informat că mitropoliţii sirieni răpiţi la 23 aprilie sunt în viață.  Guvernul turc și serviciul de securitate au furnizat în Beirut informații cu privire la starea sănătăţii a slujitorilor Bisericii. Potrivit datelor primite, mitropoliții sunt ţinuţi în continuare în regiunea oraşului Aazaz, în sudul Siriei, care este sub controlul opoziției armate. Răpitorii le permit episcopilor să aibă zilnic plimbări de scurtă durată. Clericii sunt ţinuţi drept ostatici de acelaşi grup, care i-a răpit cu jumătate de an în urmă.

traducere pentru ortodox.md

sursa sedmitza.ru