10:58, miercuri, 10 septembrie, 2014

Mitropolitul Ilarion de Volokolamsk în vizită la Patriarhia Română

În ziua de vineri, 5 septembrie 2014, la Reşedinţa Patriarhală din Bucureşti, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit vizita unei delegaţii din Biserica Ortodoxă Rusă, condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Ilarion, Mitropolit de Volokolamsk, Preşedintele Departamentului pentru relaţii externe bisericeşti al Patriarhiei Moscovei.

Patriarhul României le-a urat bun venit oaspeţilor şi a transmis salutul frăţesc Preafericitului Părinte Kiril, Patriarhul Moscovei şi al întregii Rusii.

În cadrul întâlnirii s-a discutat despre participarea delegaţiilor celor două Biserici Ortodoxe surori la lucrările Comisiei mixte internaţionale pentru dialogul teologic ortodox-catolic, care se vor desfăşura la Aman, Iordania, în perioada 15-23 septembrie 2014.

Înaltpreasfinţitul Părinte Ilarion a mulţumit pentru primirea călduroasă şi şi-a exprimat bucuria de a revedea România, subliniind importanţa unităţii duhovniceşti între Bisericile Ortodoxe Autocefale surori, mai ales în ceea ce priveşte răspunsul la provocările societăţii contemporane.

Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Ilarion a venit în România cu scopul de a participa, în municipiul Iaşi, la lansarea a două dintre cărţile sale, traduse în limba română şi publicate la Editura „Doxologia”: Lumea duhovnicească a Sfântului Isaac Sirul şi Taina credinţei. Introducere în Teologia dogmatică ortodoxă.

www.basilica.ro