Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:53, marți, 8 mai, 2012

Mitropolia Moldovei va participa la manifestările prilejuite de Ziua internațională a copilului

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir vor fi organizate câteva inițiative din partea Bisericii, prilejuite de Ziua internațională a copilului.

Astăzi la Direcția municipală pentru protecția drepturilor copilului a fost organizată o ședință de lucru privind stabilirea programului desfășurării sărbătorii în Scuarul Catedralei ”Nașterea Domnului”. Din partea Direcției mitropolitane au participat Prot. Octavian Moșin, Diac. Mihail Bortă și dna Tatiana Plucci.

S-a decis că din partea Mitropoliei va fi acordat următorul ajutor: împărțirea a peste 1500 de cruciulițe, iconițe și cărți de rugăciuni pentru copiii prezenți la eveniment, organizarea unui pelerinaj la câteva mănăstiri pentru 50 de copii din familii social-vulnerabile și vizitarea a peste 100 de copii țintuiți la pat.