10:57, joi, 28 iunie, 2012

Miniştrii afacerilor externe ai UE au discutat problema respectării drepturilor creştinilor

Unul din primele subiecte discutate a fost situaţia din Orientul Mijlociu, în special: evoluţiile recente în Siria dar și alegerile prezidenţiale din Egipt. De asemeni, aceștia au discutat asupra raportului efectuat în urma vizitei din Pakistan, prezentat de înaltul reprezentant pentru Afaceri și Securitate externă Catherine Ashton.
Consiliului şefilor de State şi guverne trebuie stabilească strategia UE în domeniul respectării drepturilor omului şi a democraţiei şi să numească un reprezentant special al Uniunii Europene privind drepturile omului, una dintre îndatoririle căruia ar consta în protejarea creştinilor împotriva atacurilor teroriste din mai multe ţări din întreaga lume.
Amintim, că în ultima perioadă de timp, s-au acutizat și s-a înmulțit numărul actelor de vandalism, sau chiar de terorism împotriva creștinilor de pretutindeni

www.ortodoxia.md