Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 5 decembrie, 2013

Militarii Armatei Naționale au fost binecuvântați înainte de a se deplasa în Germania

Recent, un grup de militari ai Armatei Naționale selectați pentru a se deplasa în Germania cu ocazia desfășurării unor exerciții internaționale de amploare, au primit binecuvântarea preoților militari înainte de a pleca în misiune.

Evenimentul a avut loc în cadrul unei ceremonii la care au participat reprezentanți ai conducerii Forțelor Armate ale Republicii Moldova și delegați de peste hotare. Toți vorbitorii au dat o apreciere înaltă pregătirii ostașilor moldoveni, arătându-se optimiști în ceea ce privește succesele ulterioare. Slujitorii Altarului la rândul lor, i-au îndemnat pe militari să nu uite de cele sfinte și să-și pună totdeauna nădejdea în puterea și mila lui Dumnezeu pentru izbândă și ferire de orice primejdii.

Menționăm că înainte de plecare, mai mulți soldați au solicitat o vizită la Sfânta Mănăstire Sireți pentru a participa la slujbe și a primi întărire duhovnicească.