Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:50, marți, 8 octombrie, 2013

Militanţii au atacat un cartier creștin din centrul Damascului

Cel puţin opt persoane au fost ucise şi alte 24 au fost rănite într-un atac cu obuze care a avut loc duminică, într-un cartier creştin din centrul Damascului, anunţă agenţia siriană SANA. Atacul a avut loc în cartierul Ali – Qassa, o zonă creştină situată în centrul vechi al Damascului, ţinta fiind Biserica Sfintei Cruci, lângă care au fost rănite trei persoane. Unul din obuze a deteriorat clădirea bisericii. Bilanţul violenţelor potrivit estimărilor ONU din ultimii doi ani a conflictului sirian este de peste 100.000 de morţi.

www.pravoslavie.ru