Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

sâmbătă, 2 februarie, 2013

Mesajul Preafericitului Patriarh Chiril adresat în numele participanților la Soborul Arhieresc Primului ministru al Republicii Moldova Vladimir Filat

Preafericitul Patriarh al Moscovei și al întregii Rusii Chiril în numele participanților la Soborul Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse i-a mulțumit Primului-ministru al Republicii Moldova Vladimir Filat pentru mesajul de salut adresat Soborului.

Excelenței Sale d-lui Vladimir Filat, Primului ministru al Republicii Moldova

Excelența Voastră, mult stimate domnule Prim-ministru!

Din numele participanților la Sfințitul Sobor Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse Vă multumesc cordial pentru mesajul Dumneavoastră de salut adresat Soborului.

Istoria arată că, în toate timpurile, unitatea și bunăstarea poporului Moldovei s-a bazat constant pe fidelitatea lui față de tradiția duhovnicească ortodoxă, pe care au urmat-o și au îmbogățit-o multe generații de fii și fiice a acestui popor.

Sunt convins că, prin eforturi comune ale Bisericii și ale statului, în viața poporului se vor întări principiile morale adevărate lăsate de Dumnezeu, inclusiv în rândul copiilor și al tineretului. Fie ca dezvoltarea relațiilor constructive dintre biserică și stat în Republica Moldova să contribuie la acest lucru.

Să vă dea Dumnezeu sănătate puternică, bunăstare și ajutorul Său nesecat în lucrări.

Cu profund respect

+CHIRIL, PATRIARHUL MOSCOVEI ȘI AL ÎNTREGII RUSII