10:05, marți, 14 februarie, 2017

Mesajul Patriarhului Kirill adresat cu prilejul Zilei Tineretului Ortodox

Mesaj adresat cu prilejul Zilei Tineretului Ortodox

Dragi fraţi şi surori!

Săvârşind astăzi prăznuirea Întâmpinării Domnului, Biserica noastră în mod tradiţional se roagă pentru tânăra generaţie, nutrind speranţe pentru cei care urmează să păstreze şi să propovăduiască credinţa ortodoxă în următoarele decenii.

Nu în zădar, adresându-Se ucenicilor Săi, iar prin ei şi nouă tuturor, Mântuitorul i-a numit „sarea pământului” şi „lumina lumii” (Matei 5, 13-14). Precum sarea îmbunătăţeşte considerabil gustul mâncării, prevenind alterarea ei, creştinii sunt chemaţi să schimbe lumea cu puterea mărturisirii convingătoare despre Iisus cel Răstignit şi Înviat, arătându-se urmaşi consecvenţi ai Mântuitorului prin faptele dragostei şi milosteniei. Adresate generaţiei în creştere, aceste cuvinte capătă o semnificaţie deosebită, întrucât tinerii, în mod tradiţional, sunt cei mai activi membri ai vieţii comunitare, capabili de a influenţa considerabil procesele ce se produc în societate. Dea Domnul ca „sarea” credinţei voastre să nu se strice niciodată (Matei 5, 13), iar lumina faptelor bune să lumineze aprins celor de aproape şi celor de departe, pentru ca să se proslăvească neschimbat numele Tatălui nostru Celui Ceresc (Matei 5, 16) şi să se întărească credinţa lui Hristos în inimile contemporanilor.

Vă felicit din suflet pe toţi cu sărbătoarea Întâmpinării Domnului, şi vă doresc sănătate nezdruncinată, pace şi milă îmbelşugată de la Începătorul mântuirii noastre.

Binecuvântarea Domnului să fie cu voi cu toţi în toate zilele vieţii voastre.

+ KIRILL

PATRIARHUL MOSCOVEI ŞI AL ÎNTREGII RUSII