8:00, miercuri, 19 aprilie, 2017

Mesajul ÎPS Mitropolit Vladimir, adresat PS Siluan (Șalari), Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, cu prilejul aniversării a 40 de ani de viață pământească

Preasfinția voastră!

Hristos a Înviat!

Vă felicit cordial cu aceste cuvinte afirmatoare de viaţă ale bunavestirii pascale şi vă felicit cu prilejul aniversării a 40 de ani de viață pământească, dorindu-Vă sănătate, bucurii alese și deplină liniște duhovnicească, pentru a putea lucra încă mulți ani înainte lucrarea dumnezeiască a slujirii arhierești.

Astăzi, ne îndreptăm rugile noastre către Bunul Dumnezeu, ca să binecuvânteze truda pe care o depuneți cu atâta dragoste și dăruire de sine pentru binele și propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova, atât prin slujirea arhierească la care ați fost chemat în Vicariatul de Orhei, cât și prin îndeplinirea celorlalte numeroase ascultări încredințate, înfăptuite cu deosebită conștiinciozitate.

Vă mai urăm ca și în continuare să Vă bucurați de același respect și apreciere din partea confraților slujitori, precum și a numeroșilor fii și fiice duhovnicești, pe care cu înțelepciune îi îndrumați și îi povățuiți întru săvârșirea celor mântuitoare pentru suflet.

Fie ca Hristos Cel Înviat, prin milostivirea Lui nemărginită, să Vă fie scut de nădejde împotriva tututror relelor celor văzute și nevăzute, precum și Lumină nestinsă în toate clipele vieții.

La Mulți Ani!

Cu dragoste întru Hristos,