0:02, joi, 1 ianuarie, 2015

Mesajul Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir la început de an nou civil

Iubiți întru Hristos frați și surori,

Prin bunăvoința lui Dumnezeu, am pășit în anul 2015. Acest moment de trecere este un bun prilej de reflecție asupra faptelor de până acum și a perspectivelor noastre.

Vă îndemnăm pe toți, să ne unim în cuget și în rugăciune spre a mulțumi Mântuitorului, Preacuratei Maicii Sale și cinstiților Săi Sfinți pentru ajutor, ocrotire și îndrumare în anul care a trecut.

Și tot prin rugăciune, îngenunchind în Sfintele noastre Biserici, să cerem cu umilință și nădejde ca Domnul să ne lumineze spre a spori cele bune și de folos, iar păcatele pe care le-am săvârșit, să ni le ierte, ca un Părinte blând și iubitor.

Iubiți credincioși,

Nădăjduim că de acum înainte, vom fi mai uniți în jurul valorilor care ne definesc ca neam și ca țară, vom munci pentru valorificarea potențialului nostru spiritual și intelectual comun, vom perpetua tezaurul lăsat spre moștenire de binecredincioșii înaintași și vom arăta prin faptă hotărâtă că suntem cu adevărat un popor Ortodox.

Să lăsăm în spate ura, dezbinarea și invidia și să începem anul cu un gând frumos și cu o faptă bună, ajutând pe cel nevoiaș și suferind  și  pregătindu-ne creștinește de întâmpinarea Sfântului Praznic al Nașterii Domnului Iisus Hristos.

La Mulți Ani!

Cu arhierești binecuvântări,