12:33, marți, 21 iulie, 2015

Mesajul de felicitare al PS Episcop Nicodim adresat Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Preasfințitului Mitropolit Vladimir cu prilejul aniversării zilei hirotoniei în treapta de arhiereu

Înalt Preasfințite Stăpîne!

Cu prilejul aniversării hirotoniei întru arhiereu a Înalt Preasfinției Voastre, am deosebita bucurie și dragoste de a Vă adresa cele mai calde felicitări dimpreună cu alese urări de ani lungi de viață, multă sănătate, pace și bucurii duhovnicești.

Mîntuitorul Hristos, Arhiereul cel Veșnic, să Vă dăruiască și în continuare aceeași rîvnă, înțelepciune și putere de care ați dat dovadă și pînă acum în apărarea, păstrarea și promovorea credinței noastre ortodoxe, iar Preasfînta Sa Maică, prin mijlocirile Sale, să Vă sporească frumoasele rodiri în Via Domnului și să Vă întărească duhovnicește și trupește în realizarea activităților pastorale și misionare pe care le desfășurați spre slava Preasfintei Treimi și binele Bisericii Ortodoxe din Moldova!

Întru mulți și fericiți ani Stăpîne!

Cu dragoste întru Hristos,

† NICODIM