4:49, duminică, 4 noiembrie, 2018

Mesajul de felicitare al ÎPS Mitropolit Vladimir, adresat PS Siluan, Episcop de Orhei, cu prilejul celebrării a 2 ani de arhierie

Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și viață monahală” și Egumen al Sfintei Mănăstiri cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” de la Curchi, aniversează astăzi 2 ani de arhierie. Cu acest prilej, ÎPS Mitropolit Vladimir, al Chișinăului și al Întregii Moldove, i-a adresat ierarhului Orheiului un mesaj de felicitare:

Preasfințite Părinte Episcop Siluan,

Cunoscându-Vă drept un monah, părinte și ierarh al Bisericii devotat, cu un caracter aparte și o inimă sensibilă și jertfelnică, care suferă și se roagă pentru nedreptățile lumii acesteia, permiteți-mi să Vă adresez cu prilejul aniversării a 2 ani de arhierie, cele mai calde urări de sănătate, pace lăuntrică, mulți ani cu bucurii sfinte și toți petrecuți în dragostea și binecuvântarea Preasfintei Treimi.

Apreciind faptul că îndepliniți cu multă sârguință toate ascultările pe care le-ați primit de-a lungul anilor, Vă doresc să rămâneți și în continuare același ostaș fidel al lui Hristos și al Bisericii Sale, miluind pe fiecare credincios și fiu duhovnicesc cu rugăciunea și sfaturile înalte și pline de putere ale Preasfinției Voastre.

Harul Domnului nostru Iisus Hristos să Vă de-a putere să duceți cu destoinicie slujirea arhierească, făcându-Vă un vas ales al Sfântului Duh, și să Vă înzestreze cu înțelepciunea cea de sus, despre care frumos spune Apostolul Iacob că „este mai întâi curată, apoi paşnică, îngăduitoare, ascultătoare, plină de milă şi de roade bune, nepărtinitoare, nefăţarnică” (Iacob 3,17).

Asigurându-vă de respectul pe care vi-l purtăm și de întreaga noastră prețuire, Vă urăm un sincer și cordial: La mulți ani!

Cu părintești binecuvântări şi frăţească dragoste în Hristos,

† VLADIMIR,