10:00, duminică, 11 septembrie, 2022

Mesajul de felicitare al ÎPS Mitropolit Vladimir adresat ÎPS Anatolie, Arhiepiscop de Cahul și Comrat, cu prilejul aniversării hirotoniei întru arhiereu

ÎPS Anatolie, Arhiepiscop de Cahul și Comrat aniversează luni, 12 septembrie 2022, 24 de ani de slujire arhierească. Cu acest prilej, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir i-a transmis Înaltpreasfinţiei Sale un mesaj de felicitare:

Înaltpreasfinției Sale,

Înaltpreasfințitului Anatolie,

Arhiepiscop de Cahul și Comrat

Înaltpreasfinția Voastră,

Cu prilejul celebrării zilei hirotoniei în demnitatea arhierească, Vă aducem sincerele noastre felicitări, dorindu-Vă să petreceți  încă mulţi ani sănătoşi, feriţi de ispite şi primejdii la cârma Eparhiei de Cahul şi Comrat, învăţând poporul bine-credincios adevărul Evangheliei.

Anii trecuți au fost pentru Înaltpreasfinția Voastră un timp atât al încercărilor deloc ușoare, cât și al trudelor creative în via lui Hristos.

Hristos-Domnul, Arhiereul Cel veșnic, să Vă dăruiască în continuare aceeași râvnă plină de evlavie pentru Sfânta Taină a arhieriei și mult ajutor în slujirea Bisericii și a credincioșilor ei. Harul Duhului Sfânt să se reverse totdeauna cu îmbelșugare asupra Înaltpreasfinției Voastre, ca ajutor în lucrarea pastorală și misionară!

Ne rugăm Bunului Dumnezeu să Vă trimită din Cereștile vistierii, ajutorul Său cel sfânt și  belșug de cele trebuincioase în activitatea arhipăstorească a Preasfinției Voastre.

Întru mulți și binecuvântați ani, Înaltpreasfinția Voastră!

Cu frățească dragoste în Hristos-Domnul,

VLADIMIR,