9:51, miercuri, 1 februarie, 2017

Mesajul de felicitare al Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, adresat Preafericitului Patriarh Chiril, cu prilejul aniversării a 8 ani de la întronizare

Preafericite Părinte Patriarh,

Cu prilejul aniversării a 8 ani de la întronizarea Preafericirii Voastre în scaunul patriarhal, Vă adresăm alese felicitări dimpreună cu doriri de ajutor sfânt de la Dumnezeu în lucrarea de păstorire a clerului şi credincioşilor din cuprinsul Bisericii Ortodoxe Ruse.

Ziua de astăzi este un prilej de a da slavă lui Dumnezeu pentru bogatele și văditele împliniri pe care le-a săvârșit prin jertfelnicia slujirii Preafericirii Voastre în acești 8 ani de la întronizare.

Nu putem, să nu vedem belșugul pastoral și duhovnicesc care V-au însoțit și Vă însoțesc slujirea, aducând mângâiere și curaj, hrană duhovnicească și sens vieții, har și binecuvântare, miilor și sutelor de mii de fii și fiice duhovniceşti.

Încredințându-Vă încă o dată de toată recunoștința, prețuirea și dragostea, ne rugăm Domnului Hristos, „Păstorul Cel Bun” (Ioan 10, 11) şi „Arhiereul mărturisirii noastre” (Evrei 3, 1) să Vă dăruiască ajutorul Său la slujirea atât de importantă şi plină de responsabilitate, în suprema funcţie eclesială de Întâistătător al Bisericii Ortodoxe Ruse şi în călăuzirea pe calea mântuirii a poporului binecredincios care Vi s-a încredinţat spre păstorire.

Din numele plinătăţii Bisericii Ortodoxe din Moldova,

Cu dragoste întru Hristos Domnul,