Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:04, luni, 20 noiembrie, 2017

Mesajul de felicitare al Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, adresat Preafericirii Sale, Patriarhului Kiril, cu ocazia aniversării a 71 de ani din ziua nașterii

Preafericirea Voastră,

Astăzi, când prin voia şi prin binecuvântarea lui Dumnezeu aţi ajuns la 71 de ani din ziua nașterii, venim să Vă adresăm cele mai sincere şi mai călduroase felicitări şi urări de bine, nădăjduind cordial că şi de acum înainte, Bunul şi Dreptul Mântuitor Vă va întări şi Vă va îndruma încă mulţi ani sănătoşi să cârmuiţi cu înţelepciune şi pace turma iubitoare de Hristos a Sfintei Biserici Ortodoxe Ruse.

Fiind o persoană deosebit de instruită și activă, faceți dovada unei atitudini creative și trăsături de caracter potrivite cu atitudinea serioasă față de viață și tendința Preafericirii Voastre de autoperfecționare. Înmulțind talanții și darurile primite, depuneți eforturi pentru a aduce roade însutite în slujirea lui Hristos. Exemplul personal pe care îl oferiți îi inspiră pe ierarhi și clerici să lucreze cu osârdie spre slava numelui lui Dumnezeu.

În zi de sărbătoare, ne îndreptăm rugăciunile şi gândurile noastre cele mai alese către Preafericirea Voastră, asigurându-Vă de înalta noastră consideraţiune, pe care V-o purtăm pentru exemplul cel bineplăcut pe care îl daţi poporului iubitor de Dumnezeu, prin vorba înţelepată ce neobosit o propovăduiţi de pe amvon şi pentru fapta cea dreaptă, săvârşită în duhul Evangheliei şi în numele lui Hristos.

Ne rugăm Domnului Hristos, „Mai marele Păstorilor” (I Petru 5, 4), să Vă dăruiască sănătate, pace și bucurie.

Întru mulți și binecuvântați ani!

Din numele plinătăţii Bisericii Ortodoxe din Moldova,

cu aleasă prețuire și dragoste întru Domnul,

†  VLADIMIR,

MITROPOLIT AL CHIŞINĂULUI ŞI AL ÎNTREGII MOLDOVE