18:11, duminică, 1 mai, 2016

Mesajul de felicitare al Domnului Președinte Nicolae Timofti, adresat Înalptreasfințitului Mitropolit Vladimir, cu prilejul Învierii Domnului

ÎNALTPREASFINȚIA VOASTRĂ,

În această Aleasă și Sfântă Zi a Învierii Domnului Nostru Iisus Hristos, cu un sentiment de înaltă considerație, Vă adresez cele mai sincere și cordiale felicitări.

Marea Sărbătoarea a Creștinității ne reamintește de tradițiile ortodoxe care de-a lungul multor secole ne-au unit și ne deschide inimile pentru recunoștință, evlavie și smerenie. Lumina Învierii ne dă răgazul să fim alături de cei dragi și să ne gândim totodată la acei care au nevoie de speranță, de înțelegerea și solidaritatea noastră.

Apreciez contribuția Bisericii Ortodoxe din Moldova sub păstorirea Înaltpreasfinției Voastre, la promovarea valorilor spirituale în rândul oamnilor. Învățăturile pe care le transmiteți credincioșilor propovăduiesc încrederea fără de care o societate nu poate progresa.

Cu aceste frumoase gânduri, urez Înaltpreasfinției Voastre, preacucernicului cler și tuturor credincioșilor multă sănătate, prosperitate și bună sporire în făptuirile creștine.

Împreună cu urările sincere, Vă rog să primiți, Înaltpreasfinția Voastră, aigurările profundului meu respect.

HRISTOS A ÎNVIAT!

PREȘEDINTELE REPUBLICII MOLDOVA