17:54, vineri, 17 august, 2012

Mesajul de felicitare adresat Înalt Preasfinţitului Vladimir cu ocazia jubileului de 60 de ani

Înalt Preasfinţite Stăpâne! Avem deosebita plăcere şi onoare să Vă felicităm astăzi cu prilejul aniversării zilei de naştere, zi în care începe al şaptelea deceniu al vieţii. Vă adresăm cele mai sincere felicitări şi Vă dorim multă sănătate, încă mulţi ani de acum înainte, mântuire sufletească, har, înţelepciune şi ajutor de la Domnul, de a păzi plinătatea Bisericii noastre Ortodoxe din Republica Moldova ca un bun arhipăstor al lui Hristos.

Rugăm astăzi pe Bunul şi Iubitorul de oameni Dumnezeul nostru, să Vă ocrotească, să ne arhipăstoriţi şi de acum înainte cu aceaşi râvnă şi dragoste, care aţi avut-o încă de la început faţă de noi.

Întru mulţi şi fericiţi ani, Înalt Preasfinţite Stăpâne!

Cu aleasă preţuire, Marchel, Episcop de Bălţi şi Făleşti, dimpreună cu tot clerul Eparhiei noastre.