Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 10 aprilie, 2014

Mesajul de condoleanțe al ÎPS Mitropolit Vladimir în legătură cu trecerea la cele veșnice a ÎPS Gherasim, Arhiepiscop de Râmnic

Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Râmnicului,
Patriarhia Română
 
Iubiți confrați întru Hristos,

Am aflat cu multă durere sufletească despre trecerea din viața pământească a Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Gherasim – un neobosit slujitor al lui Hristos și înțelept sfătuitor pentru cei ce i-au fost încredințați spre păstorire.

Nu din auzite cunoaștem zelul cu care Înaltpreasfinția Sa și-a dus binecuvântata cruce a arhipăstoriei, propovăduind prin vorbă și prin faptă credința cea dătătoare de viață întru Hristos Dumnezeu.

În zi de grea pierdere pentru fiii și fiicele duhovnicești ale Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Gherasim, dar și pentru cei care au avut cinstea să-l cunoască, printre care ne numărăm și noi, ne rugăm Bunului Dumnezeu să-l primească la Sine pe vrednicul Său rob, iar nouă, celor rămași aici, pe pământ, să ne dăruiască înțelepciune și să ne îndrume pentru a-i putea urma exemplu de bărbăție și curăție creștinească.

Veșnica lui pomenire dimpreună cu drepții!

Cu profunde regrete,

 

+ VLADIMIR, 

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE